W tym wpisie chciałbym przedstawić etapy modyfikacji kamerki sportowej Xiaomi YI, za pomocą dodania gniazda mini jack służącemu podłączeniu zewnętrznego mikrofonu. Ważnym też było uzyskanie funkcji przełączenia z mikrofonu wbudowanego w kamerze na mikrofon zewnętrzny, podłączany za pomocą wtyku 3,5mm mini jack audio.
Tematem zainteresowałem się już jakiś czas temu w zeszłym roku, lecz z braku możliwości oraz dostępu do narzędzi, gdyż przebywałem za granicą, modyfikacja musiała zostać odłożona na pewien nie określony czas.
Po powrocie w rodzinne strony, podczas przeglądania różnych materiałów w sieci, natknąłem się na interesujące mnie rozwiązania, lecz do końca nie były one finalną wersja jaką sobie bym mógł wymarzyć.
Podczas przeszukiwania zasobów internetu, w poszukiwaniu informacji na temat gniazda pasującego do mojej modyfikacji, natrafiłem miedzy innymi na te filmy:
oraz
Autora tego filmu zapytałem o typ gniazda jakiego użył w swoim rozwiązaniu. Odpowiedź jaką otrzymałem, że było to:
http://inforesheniya.ru/photos/razemy-sim-kart-i-audiorazemy-dla-blackberry/AJACK-T6_Audio-razaem__Headset_Jack__T6_dlya_BlackBerry_Bez_tsveta/photo_006_h135.jpg
http://inforesheniya.ru/aksessuary-dla-blackberry/razemy-sim-kart-i-audiorazemy-dla-blackberry/audio-razem-headset-jack-dla-blackberry-8300-8310-8320-curve/
W poszukiwaniu gniazda wybrałem się do okolicznych serwisów GSM, lecz bez rezultatów, wróciłem wiec do poszukiwań w sieci i gniazdo znalazłem na aukcji ebay:
http://www.ebay.com/itm/300579642619
Gniazdo zakupiłem i po ok 1,5 tygodnia miałem je w reku. Gniazdo posiada kilka pinów i jest przystosowane do montażu przewlekło-powierzchniowego. Gniazdo jest stereofoniczne wraz z pinem na mikrofon.
Patrząc od strony wtyku na powierzchnie z pinami od lewej mamy:
- pierwszy pin masa
- drugi pin prawy kanał audio – ten pin nas nie interesuje gdyż kamera ma mikrofon mono
- trzeci pin to prawy kanał audio (ten styk jest po włożeniu wtyku mini jack 3,5mm rozłączany, czyli wisi w powietrzu) – ten pin nas nie interesuje gdyż kamera ma mikrofon mono
patrząc od strony wtyku na powierzchnie z pinami od prawej mamy:
- pierwszy pin mikrofonu (przy wyjętym wtyku jest on zwarty do masy, czyli do pierwszego pinu z prawej strony, po podłączeniu wtyku jest odłączany od masy, gdyż gdy połączamy zestaw słuchawkowy do telefonu, to musimy mieć mikrofon podłączony z zestawu, gdy jest wytyk wyjęty wejście mikrofonowe jest zwarte do masy żeby pozbyć się zakłóceń na pinie wiszącym w powietrzu)
- drugi pin lewy kanał audio – ten pin nas interesuje gdyż do niego lutujemy kabelek „+” biegnący od płyty głównej w kamerce
- trzeci pin to lewy kanał audio (ten styk jest po włożeniu wtyku mini jack 3,5mm rozłączany, czyli wisi w powietrzu, gdy wtyk nie jest podłączony ten pin jest zwarty z pinem 2 co powoduje ze mikrofon wewnętrzny jest wtedy włączony) – ten pin nas interesuje gdyż do niego lutujemy kabelek „+” od oryginalnego mikrofonu w kamerce (lutujemy mikrofon do pinu oznaczonego „+” i drugi koniec do tego pinu)
Do połączenia użyłem 2 kabelków czerwony tzw. sygnałowy (lewy kanał) oraz czarny reprezentujący masę
Oto schemat połączeń wraz z opisem:
Przygotowanie gniazda polega na modyfikacjach jak w powyższym schemacie, zapewni nam to możliwość wpasowania gniazda w miejsce w którym będzie mogło się ono trzymać praktycznie bez użycia kleju oraz pozwoli dobrze wykorzystać wnękę, na poprowadzenie przewodów. Nie użyłem tutaj kabla ze starych słuchawek, ponieważ kable te są izolowane powierzchniowo poprzez naniesienie powłoki izolacyjnej, która po pewnym czasie może się uszkodzić robiąc nam zwarcie (jak to czasami tanie słuchawki maja w zwyczaju się psuć, szczególnie te tanie z zestawów telefonicznych), a wtedy może mieć to różne skutki. Zdecydowałem się więc na użycie osobnych kabelków, w izolacji z tworzywa sztucznego.
Podobne gniazdo znalazłem tutaj:
Aczkolwiek nie jest to oryginał od Blackberry i nie ma metalowej osłony samego wejścia, to może być ono właściwe.
Jeśli popatrzymy na jego schemat:
Gniazdo to ma długość która wynosi 12mm (jego cześć, która będzie się znajdowała wewnątrz obudowy kamery) plus dodatkowe 2mm które stanowią otwór jego portu i nie maja tu znaczenia, gdyż gniazdo idealnie wpasowane będzie wystawać około 0.5mm poza obudowę w miejscu wkładania wtyku. Istotna jest też jego szerokość która wynosi max ok. 6,25mm w miejscu złotej blaszki masy okalającej gniazdo, oraz ok 6mm w miejscu samego plastiku. Wysokość gniazda to to ok 4,4mm pomiary wykonałem suwmiarką i mogą się nieco różnić od wyżej przedstawionego rysunku.
Narzędzia jakie użyłem w tym przypadku to:
Nadszedł czas na opis wykonanych modyfikacji
Załączyłem sporo zdjęć celem dokładnego zobrazowania kolejnych etapów frezowania obudowy, wiercenia otworu, modyfikacji gniazda oraz wykonania połączeń lutowanych.
Użyte narzędzia:
- nóż ważne zęby miał spłaszczony czubek i był dobrze naostrzony przyda się to w momencie docinania plastiku czy sprzątania po frezowaniu.
- dremel do wykonywania frezowań szlifowań, wierceń i sprzątania finalnego wnętrza oraz wkrętarka dla poszerzenia finalnego otworu na gniazdo wiertła średnicy 5mm.
- wykorzystałem stację lutowniczą z regulacją temperatury (wykonaną własnoręcznie według jednego z projektów w czasopiśmie „Elektronika Praktyczna”) przyda się także tzw. trzecia ręka w momencie lutowania przewodów do gniazda oraz mikrofonu. Przyda się też pęseta!
- Nie zalecam użycia takiej lutownicy (zdjęcie poniżej), gdyż popularna zwarciówka nie nadaje się do tego typu prac. Może uszkodzić obwody elektroniczne kamery, ze względu na jej zasadę działania i sposób grzania przez grot płynie prąd a napięcie jest znacznie większe niż napięcie zasilające kamerę. Najlepsza będzie tutaj lutownica tzw. grzałkowa (jeśli nie posiadamy stacji lutowniczej), która można zakupić za grosze. Uwaga lutownica grzałkowa może czasem być nie sprawna w sensie zapewnienia bezpieczeństwa i przez przebicie na grot może uszkodzić elektronikę! Dlatego sprawdź ją przed użyciem.
Przygotowanie obudowy:
- przygotowanie obudowy zaczynamy od usunięcia materiału z wnętrza obudowy jak to prezentują zdjęcia. Staramy się usunąć na początku mniej materiału, tak aby gniazdo w późniejszym czasie w tym miejscu wchodziło na wcisk! Ja użyłem do tego Dremela z odpowiednim frezem, można użyć każdego innego narzędzia, które zapewni nam ten sam rezultat bez zniszczeń a uzyskamy taki oto efekt naszej pracy
- wraz z postępem pracy przymierzamy gniazdo do miejsca, w którym chcemy je umieścić na tzw. ciasne pasowanie, gniazdo przymierzamy do góry nogami, lecz finalny montaż będzie wyprowadzeniami w kierunku na dół
- materiał usuwamy etapami metoda tzw małych kroków
- co pewien czas pasując ze sobą obrabiane elementy, będąc blisko końca wykonujemy otwór pod gniazdo na zewnątrz obudowy, najpierw małe wiertło aby móc później powiększyć otwór i mieć możliwość korekcji jego położenia (stad najpierw mniejsze wiertło), środek otworu wypada nieco niżej, ze względu na to że średnica gniazda jest większa niż jego wysokość, dzięki odp. umiejscowieniu otworu gniazdo będzie trzymać się samo dzięki właśnie tej krawędzi, po wpasowaniu gniazda do otworu obudowy.
- powierzchnia czołowa gniazda musi zetknąć się z powierzchnią obudowy, obie wiec musza do siebie idealnie pasować, pamiętamy też że średnica zewnętrzna obudowy wtyku jest większa niż wysokość gniazda więc otwór powinien nam wypaść nieco niżej niż jego powierzchnia dolna styku z obudową!!!
- gniazdo praktycznie idealnie dopasowane ale…
- jak widać nie wystaje z zewnątrz obudowy, należy jeszcze dopracować powierzchnie styku
- przygotowujemy miejsce na mikrofon, będzie on przesunięty o pare mm w kierunku na zewnątrz obudowy
- kilka poniższych zdjęć pokazuje krok po kroku idealne przygotowanie powierzchni styku, wiercimy także nowy otwór pod przesunięty mikrofon
- Tak wygląda idealnie obrobiona powierzchnia styku gniazda z mikrofonem, wnęka na prawo od otworu posłuży nam jako miejsce poprowadzenia kabli
- Prawidłowo spasowane gniazdo powinno wystawać ok 0,5mm poza obudowę
- Podwozie płyty głównej musimy zabezpieczyć przed szlifowaniem elementu, który opiera się nam o gniazdo, o jego plastikową część
- zeszlifowujemy ten element tak aby był na równi z wysokością płyty głównej, patrz opis na rysunku!
- idealnie wyszlifowane „podwozie” oraz spasowane gniazdo powoduje,że płyta osiada na swoim miejscu i nie buja się na prężącym elemencie
- Przygotowanie gniazda, usuwamy wypustki montażowo-ustalające
- wykonujemy niezbędne modyfikację wg instrukcji poniżej, lutujemy przewody i mikrofon
- pamiętamy o ucięciu końcówki pinu i zagięciu kolejnego o kąt ok 90 stopni
- Tu widać zeszlifowane podwozie (na równo z wysokością płyty głównej)
- po zakończeniu lutowania sprawdzamy miernikiem poprawność połączeń oraz czy nie zrobiliśmy przypadkiem zimnego lutu! Najlepiej sprawdzic wszystko dwukrotnie!
- montujemy gniazdo w obudowie oraz mikrofon na swoim miejscu, prowadzimy kable tak ze wychodzą one z wnęki z prawej strony gniazda (jest tam wystarczająco dużo miejsca aby się zmieściły)
- finalnie uzyskaliśmy taki oto efekt, pamiętamy o taśmie klejącej aby zakleić nią wszystkie metalowe elementy wystające z gniazda (szczególnie nieużywane piny przy mikrofonie oraz odkryty element masy na obudowie gniazda) gdyż po włożeniu płyty głównej możemy mieć zwarcie do masy i uszkodzić kamerę !!!!!!!!
- po końcowym sprawdzeniu połączeń, składamy całość i wkładamy do obudowy, płyta główna powinna usiąść na swoim miejscu bez użycia siły i po puszczeniu palcami pozostać w nim, wtedy skręcamy śrubkami i montujemy panel przedni.
- jeśli dotarłeś do tego etapu i wszystko poszło pomyślnie gratulacje – możesz otworzyć sobie piwo 😉
Zapraszam do komentowania artykułu, komentarze są moderowane i pojawiają się po akceptacji moderatora, ze względu na blokowanie spamu. Powodzenia w modyfikacjach.